Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców

Kiedyś w Sosnowcu odbywał się duży festiwal gdzie posłuchać można było muzyki świata (folku, etno, muzyki tradycyjnej), a mowa o World Music Fusion Festival. Ale inspiracją i przyczynkiem do powołania do życia cyklu koncertów pt. „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” była nasza świetna współpraca z Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu przy jubileuszowych koncertach, najpierw 15 lecia zespołu Sąsiedzi, gdzie gośćmi był zespół Banana Boat (2016), a rok później celebrowaliśmy 20 lecie Banana Boat (2017). Atmosfera, energia i zadowolenie publiczności sprawiły, że po roku przerwy wróciliśmy do Muzy już z planem na cykl koncertowy.

 

O inspiracjach i pomyśle na ten cykl koncertów czytaj w artykule: „Nasz nowy festiwal?

 

Chcieliśmy choć trochę nawiązać do tych klimatów wspomnianych koncertów i festiwalu WMFF, ale idąc bardziej w kameralność, nie masowość, skupiając się na klimacie, nastroju i przekazie. Stąd pomysł, by na koncertach „Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców” pokazywać różne oblicza polskiej (i może w przyszłości zagranicznej) sceny folkowej, od szant po pieśni bardów, od etno po krainę łagodności, jako że każdy folkowiec, to wędrowiec, poszukiwacz inspiracji w różnych muzycznych światach.

W pierwszym koncercie udział wzięli Sąsiedzi (gospodarze cyklu) – grupa łącząca z powodzeniem kilka nurtów folkowych (szanty, piosenkę żeglarską, pieśni pracy, muzykę irlandzką i folklor śląski, muzykę dawną i folk amerykański, a nawet elementy pieśni bałkańskich), Banana Boat (nie mogło być inaczej) – grupa od początku śpiewająca tylko a cappella (inspiruje się szantą, neoszantą, bałkańskimi i bretońskimi pieśniami ludowymi, folkiem) oraz Marek Majewski – bard, satyryk, poeta.

Pierwsza edycja przyciągnęła bardzo dużo ludzi (ok 500 osób), bilety wyprzedały się niemal do ostatniego miejsca co dało impuls do kontynuacji projektu. Kolejne odsłony również należą do najliczniej sprzedających się koncertów w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w sezonie. Mamy nadzieję, że tak już zostanie zawsze.

 • I Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, 23.11.2019, SWK „Muza” Sosnowiec
  Marek Majewski, Sąsiedzi, Banana Boat
 • II Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, 20.09.2020, SWK „Muza” Sosnowiec
  Grupa Na Swoim, Sąsiedzi, U Studni
 • III Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, 26.09.2021, SWK „Muza” Sosnowiec
  Marek Andrzejewski, Sąsiedzi, Wolna Grupa Bukowina
 • IV Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, 25.09.2022, SWK „Muza” Sosnowiec
  North Cape, Sąsiedzi, Piotr Bukartyk i AJAGORE

 • V Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, 24.09.2023, SWK „Muza” Sosnowiec
  Perły i Łotry, Sąsiedzi, Banana Boat

powrót do listy projektów

Nawigacja