Magazyn SHANTYMAN

W 2003 roku Kamil Piotrowski, pasjonat tworzenia i wydawania gazet, magazynów, periodyków wymyślił i zaprojektował papierową wersję powstającego wówczas Wolnego Portalu Szantowego „Szantymaniak.pl”. Wersja drukowana, jeszcze nie pod późniejszą nazwą Magazyn Miłośników Pieśni Morza „Szantymaniak”, tylko Gazeta Festiwalowa „Szantymaniak”, wyprzedziła swego e-brata o kilka tygodni, gdyż pierwszy numer ukazał się pod koniec stycznia 2004 r. (pod szyldem Agencji A-Press). W ciągu 6 sezonów (w latach 2004-2009) ukazało się 25 wydań, o łącznym nakładzie ponad 150.000 egzemplarzy. Wersja elektroniczna w PDF dostępna była w sieci. 

Jak tylko w 2012 r. powstała Fundacja Folk24, i zanim pojawił się w sieci, przejęty przez Fundację i odświeżony serwis Szanty24.pl, rozpoczęliśmy prace nad reaktywowaniem czasopisma o scenie muzyki morza. Ponieważ poprzednia nazwa pozostała przy dawnym partnerze, tytuł lekko zmodyfikowaliśmy na Magazyn Miłośników Pieśni Morza „Shantyman”, a następnie poszerzyliśmy Magazyn Miłośników Kultury Morza „Shantyman”.

Magazyn, kierowany jest do miłośników szant, tradycyjnej muzyki morza, współczesnej piosenki żeglarskiej i folku morskiego w ogóle ale także tych, których pasjonują dawne morskie opowieści, ceremoniał i tradycje, słowem kultura morza. Shantyman będzie promować wydarzenia, płyty, zespoły, festiwale, prezentować i zachować od zapomnienia morskie ceremoniały, tradycje, dawne życie na pokładach żaglowców i same żaglowce. Magazyn ma być uzupełnieniem serwisu Szanty24.pl.

Pierwsze dwa numery ukazały się w 2013 r. i niestety ze względu na brak finansowania tytuł został zawieszony.

Pod koniec 2019 r., dzięki wsparciu firmy QNT Systemy Informatyczne, ruszyły prace nad wznowieniem Shantymana w 2020 r. Pierwszy numer po przerwie, a 29 w historii pisma (Shantymana traktujemy jako kontynuację drukowanego Szantymaniaka), ukazał się w połowie lutego 2020 r. i dystrybuowany był bezpłatnie na festiwalach „Shanties” w Krakowie i „Szanty we Wrocławiu” w nakładzie 7000 egz. Do numeru dołączona była wkładka, Festiwalowa Gazeta – odpowiednio w Krakowie z tekstami i programem festiwalu „Shanties”, a we Wrocławiu – „Szant we Wrocławiu”.

Niestety, kolejne numery Shantymana na razie się nie ukazały, bo plany (i budżety) zrujnowała nam pandemia. Szukamy od nowa finansowania dla tego tytułu, mamy nadzieję, że jeśli sytuacja wirusowa zostanie opanowana numer ruszy od przyszłego roku. Chętnych do pomocy w tym projekcie, zainteresowanych promocją swoich działań wśród żeglarzy zapraszamy do współpracy: fundacja@folk24.org lub telefonicznie 516 067 476.

DANE TECHNICZNE:

Tytuł: Magazynie Miłośników Kultury Morza SHANTYMAN
Nakład: 5000 egz.
Format: 230x300 mm
Papier: 60 g, kreda
L. stron: 16
Kolportaż: bezpłatny na festiwalach, imprezach, regatach, placówkach kultury i pocztą
Data wydania ostatniego numeru: 20.02.2020

---------

Uwaga:
W razie zainteresowania dodatkową promocją na portalu Folk24.pl i w drukowanym Magazynie FOLK24 oraz w folkletterze i na profilu Facebook prosimy o kontakt z wydawcą Fundacją Folk24 fundacja@folk24.org

Dochody ze sprzedaży reklam i naszych produktów wspierają redakcję i działalność Fundacji Folk24

powrót do listy projektów

Nawigacja