Najlepsza edycja

25 października 2016
Zdaniem większości, z 200 uczestników tegorocznego VI Międzynarodowego Festiwalu Morza "Nad Kanałem", była to najlepsza jak dotąd edycja. Poziom muzyczny, różnorodność programu i atmosfera były dla widzów wyjątkowe.

Szósta edycja naszego Międzynarodowego Festiwalu Morza "Nad Kanałem" pod każdym względem okazała się sukcesem. Zarówno poziom wykonawców, liczba niespodzianek oraz atmosfera festiwalu ocenione zostały przez widzów jako wyjątkowe.
Gliwicka publiczność znów wykazała się wytrwałością (5 godzin słuchania muzyki!), zaangażowaniem (śpiewy nie milknęły do wczesnych godzin rannych) oraz wysokim poziomem szantowego "oczytania" (wyklaskując bisy wszystkim wykonawcom).

W tym roku do Gliwic przybyli z zagranicy reprezentanci krajów Beneluxu: Armostrong's Patent z Holandii i 2 Sheets 2 the Wind z Belgii. Polskę reprezentowali: jedyna w RP żeglarska bardessa Marta Śliwa, szantymen co się zowie Jerzy Ozaist i Henryk Czekała "Szkot" (ten drugi wspaniale pociągnął koncert dla dzieci), śląska formacj aa cappella Perły i Łotry oraz gospodarze Sąsiedzi.

Nie obyło się też bez niespodzianek. Na początku - dosłownie na dwa utwory - pojawiła się nowa i młoda formacja żeńska a capella - Aqua Marina, podobnie na dwie szanty wyszli na scenę członkowie nieistniejących już grup bytomskich - Watersztagi i Segars (pierwsi nie słyszani w komplecie od ponad 20 lat!, drudzy nieco krócej, bo od 5).

To wszystko oraz jubileusz 15-lecia Sąsiadów, na który przybyli dawni członkowie grupy oraz gość specjalny - harfistka Luiza Harasim-Grzelka, sprawiło, że atmosfera całego festiwalu (bo i na koncercie dziecięcym, jak i na beforku i afterku bawiono się wspaniale) była niesamowita. Mnóstwo wspaniałych szant, muzyki folkowej i niespotykanych nigdzie indziej klimatów - bo np. reprezentanci folku morskiego z... Belgii nigdy wcześniej do Polski nie dotarli!)

W tym roku do współorganizatorów Festiwalu, obok Sąsiadów i Stowarzyszenia GTW, dołączył od razu na wysokim "c", Śląski Yacht Club. Po raz drugi koncert dziecięcy współorganizowały firmy Maytur i Szkoła Muzyczna Yamaha. Do naszych stałych partnerów CKS Mrowisko i klubu Spirala, dołączyły w tym roku firmy: pub Podwórko, Stołówka na Łużyckiej, Orient Express.

Patronami medialnymi byli jak zawsze: Magazyn Żagle, Szanty24.pl, Folk24.pl, HydePark News.

powrót do listy aktualności

Nawigacja