Nowe lądy na IV Nad Kanałem

30 października 2013
Po raz czwarty, w Gliwicach odbył się Festiwal Morza "Nad Kanałem", którego jesteśmy współorganizatorem. W tym roku rozbudowaliśmy znacznie program i wprowadziliśmy kilka nowości.

Od początku naszą rolą w organizacji festiwalu jest tworzenie jego programu, organizowanie promocji, pozyskiwanie środków na jego realizację oraz nadzór nad jego przebiegiem. W tym roku dorzuciliśmy do tego jeszcze kilka wydarzeń okołofestiwalowych - pokazy slajdów, spotkania z ludźmi morza oraz projekcje filmowe. Wyprodukowaliśmy też specjalną "Festiwalową Gazetę Nad Kanałem". Było naprawdę morsko.

W programie tegorocznego "Nad Kanałem" były aż dwa dni koncertowe: sobotni tradycyjnej pieśni morskiej, w którym łącznie wzięło udział ponad 24 wykonawców, trzy zespoły, jeden duet, trójka solistów. Gościliśmy tego dnia wykonawców m.in. z USA - jednego z największych szantymenów świata - Geoffa Kaufmana z Mystic Seaport oraz duet Jerry Casault i Bruce Macartney z Bay City. Poza tym wystąpili niezwykli i wyjątkowi polscy szantymeni - Marek Szurawski, Jerzy Rogacki, zespoły Pod Wiatr, Sąsiedzi, Ryczące Dwudziestki oraz pierwsza polska żeglarska bardessa - Marta Śliwa.

Niedziela to był dzień piosenki żeglarskiej i występ Amerykanów, ulubienicy festiwalu Marty Śliwy oraz na finał duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - sala pękała w szwach.

W ramach festiwalu odbyło się też kilka wydarzeń niekoncertowych. Dwa pokazy slajdów dwóch wspaniałych żeglarzy - Jacka Załuskiego (pierwsze polskie opłynięcie Przylądka Horn zimą) oraz Jacka Wacławskiego (pierwsze dopłynięcie jachtem do Antarktydy oraz przepłynięcie słynnego Przejścia Północno-Zachodniego). Do tego odbył się też wieczór filmowy - we współpracy z warszawskim festiwalem Jacht Film, w ramach którego pokazaliśmy dwa filmy. Do tego spontaniczne "all hands" czyli wspólne śpiewanie szant, na Rynku w Gliwicach w sobotnie południe oraz w klubie Spirala, w nocy z soboty na niedzielę - dopełniło obrazu całości. A wszystko to znalazło się we wspomnianej gazecie festiwalowej.

Ogromnym sukcesem tegorocznego festiwalu były niewątpliwie wydarzenia niespotykane na żadnym innym festiwalu:
- występ aż pięciu muzyków grających na concertinie (Kaufman, Szurawski, Rogacki, Macartney, Wikliński)
- wspólny występ trójki szantymenów: Geoffa Kaufmana, Marka Szurawskiego (Stare Dzwony), Jerzego Rogackiego (Cztery Refy) - nigdy dotąd dwaj ostatni nie pojawili się na wspólnym koncercie
- solowy występ Jerzego Rogackiego - nigdy dotąd nie wystąpił bez Czterech Refów
- pokazy slajdów i filmów o tematyce żeglarskiej i spotkania z żeglarzami - żaden z festiwali nie może się tym jak dotąd poszczycić.

Festiwal wsparli finansowo: Samorząd Miasta Gliwice, BDP-AL Yachting sp. z o. o. (właściciel marki twojezagle.pl)

Partnerzy: Stacja Artystyczna Rynek, Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Klub Studencki Spirala, Bytomskie Centrum Kultury, Śląski Yacht Club, motorowodni.pl

Patroni medialni: HydePark News, Radio Plus, Magazyn Żagle, DwaMiasta.pl, Folk24.pl, Nowiny Gliwickie, TVP Opole i Szanty24.pl.

PS. relacja dostępna już na naszym portalu Szanty24.pl

powrót do listy aktualności

Nawigacja