Piąty festiwal za nami

3 listopada 2014
Za nami mały, festiwalowy jubileusz czyli piąta edycja Festiwalu Morza Nad Kanałem. W programie znów znalazły się nowości, gwiazdy z zagranicy i uznani wykonawcy szant, pieśni kubryku i piosenki żeglarskiej z Polski.

V Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem“ w Gliwicach trwał aż trzy dni (24-26.10), a obok corocznych koncertów, pokazu filmów („Optimista“ Kryspina Pluty), pokazu slajdów (Tomasz Szewczyk mówił o Hornie i Ameryce Płd) były dwie nowości: piątkowy koncert folkowy na inaugurację festiwalu (zespołu Duan) i koncert dla dzieci w niedzielę rano (zespołu Flash Creep). Festiwal zaczął się od odśpiewania a cappella szant na gliwickim rynku przez zespoły The Young’Uns, Wbrew Pozorom i część Sąsiadów.

Sobotni koncert główny, to była jak zwykle prezentacja różnych stylów podejścia do tradycyjnego folku morskiego. Wizytówką festiwalu „Nad Kanałem“ jest to, iż prosimy artystów, by poza własnymi programami, przygotowali też coś wspólnie. Udało się to nad wyraz.

Dziewczyny z Wbrew Pozorom zaprosiły do „Ballady o Jakubie“ Ryszarda Muzaja. Sąsiedzi dośpiewali Jimiemu Mageean’owi z Angli w „Shalow Brown“, kolejni Anglicy, The Young’Uns wyciągnęli z publiczności obecnych tam członków grupy Brasy i odśpiewali „Shiny Oh!“. Smaczek koncertu, to szantowe popisy we wspólnym secie szantymenów Jima Mageeana, Jerzego Ozaista, Marka Szurawskiego i Ryszarda Muzaja. Ci dwaj ostatni z kolei zaprosili do swojego występu Jerzego Ozaista, który z kolei był też gościem setu Sąsiadów. Wieczór zamykała grupa Banana Boat.

Innym wyróżnikiem „Nad Kanałem“ jest to, że all hands, nie tylko kończy festiwal, ale również go rozpoczyna. Na początek wszyscy artyści zaśpiewali, po polsku i angielsku, „Płyńmy w dół do starej Maui“, a na koniec „Pożegnanie Liverpoolu“. Ciekawostką jest, iż pomysł występu wszystkich artystów na rozpoczęcie festiwalu kopiują już inni organizatorzy. Cieszy nas to :)

W niedzielę, w Stacji Artystycznej Rynek, festiwal „Nad Kanałem“ zakończył się koncertem Flash Creep oraz tria Szkocka Trupa, nowej odsłony projektu Henryka „Szkota“ Czekały – lidera legendarnych Mechaników Shanty, którzy gościli na 2 edycji festiwalu.

W 4 koncertach, projekcji slajdów i pokazie filmów oraz wieczorze w Tawernie festiwalowej wzięło udział ponad 550 osób.

Przed Festiwalem ukazało się też drugie wydanie „Gazety Festiwalowej Nad Kanałem“ w nakładzie 15 tys. egz.

Partnerami projektu byli: Urząd Miasta Gliwice, Stowarzyszenie GTW, Sąsiedzi, STOUT, CKS Mrowisko, Stacja Artystyczna Rynek, Maytur, Klub Studencki „Spirala“, Ocean Freeride, motorowodni.pl, Szkoła Muzyczna YAMAHA.

powrót do listy aktualności

Nawigacja