Międzynarodowy Festiwal Morza Nad Kanałem

Reaktywacja dużej imprezy żeglarskiej w Gliwicach, mieście nad kanałem, który zapewnia dostęp do morza, z dwoma prężnie działającymi na arenie międzynarodowej zespołami szantowymi i licznym środowiskiem wodniackim, była tylko kwestią czasu. Decyzja zapadła w czerwcu 2010 r., organizacji podjęli się Kamil Piotrowski z zespołu Sąsiedzi, Wojciech Małota i Agencja Invini oraz Dariusz Opoka ze Stowarzyszenia GTW.

Od samego początku byliśmy w tę imprezę zaangażowani personalnie. Dlatego jest ona jednym z dwóch obecnie najważniejszych projektów Fundacji Folk24 od dnia jej powstania, czyli od 2012 r.

Nazwę festiwalu (wzorując się na holenderskim „Bie Daip – Nad kanałem”), formułę i program wymyślił i wdrożył Kamil Piotrowski. Od początku był kreatorem i project managerem wydarzenia. Znalazł także pierwszego sponsora. Wizualizacje i materiały graficzne zaprojektowała Agencja INVINI. Organizacją miejsca i współpracą z miastem zajęło się GTW z Darkiem na czele. 

Od początku wspierała festiwal załoga Mayturu, z Kasią Majewską-Ludwig na czele. W promocji i kontaktach z regionalnymi mediami pomagała też Adriana Urgacz oraz szereg wolontariuszy.

Folk morski należy do bardzo niszowej muzyki, uprawia go na świecie, zwłaszcza szanty, coraz mniejsza grupa ludzi, dlatego wśród naszych działań i projektów priorytetowych należą te, które tradycyjny morski folk, i jego wykonawców promują i prezentują szerszej publiczności.

W ramach tego projektu

  • opracowujemy program festiwalu
  • poszukujemy sponsorów
  • finansujemy gaże części wykonawców
  • organizujemy wydarzenia około festiwalowe (pokazy slajdów, filmów, afterparty, koncert dla dzieci, /wraz z Maytur Gliwice/, happeningi)
  • prowadzimy koncert główny
  • redagujemy stronę www festiwalu
  • redagujemy gazetę festiwalową
  • negocjujemy z wykonawcami
  • poszukujemy partnerów i patronów medialnych

Dzięki działaniom Fundacji na III edycji festiwalu wystąpił pierwszy w jego historii wykonawca z zagranicy i miała też miejsce, pierwsza w dziejach, oficjalna premiera płytowa. Na czwartej edycji wykonawców zagranicznych pojawiło się już 3, (z USA) a festiwal z wydarzeniami niekoncertowymi trwał już 4 dni. Piąta edycja to ponowne trzy dni wydarzeń oraz gwiazdy zagraniczne, tym razem z Anglii.

Po roku przerwy, 15 X 2016 odbyła się szósta edycja, na którą przybyli obok polskich wykonawców, także szantymeni i folkmeni z krajów Beneluxu. Do grona współorganizatorów, obok zespołu Sąsiedzi, Stowarzyszenia GTW i Mayturu dołączył Śląski Yacht Club. Edycja siódma, skromniejsza, która odbyła się w 25 listopada (w nowej lokalizacji –  kinie Amok), gościła obok polskich zespołów ponownie Pata Sheridana z Irlandii.

Niestety, ze względów finansowych festiwal na razie jest zawieszony.

Dotychczasowe edycje festiwalu: 

I Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 17.10.2010 – Stara Fabryka Drutu

II Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 15.10.2011 – Ruiny Teatru Miejskiego

III Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" – 20.10.2012 – Stara Fabryka Drutu

IV Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" – 26-27.10.2013 – Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”/Stacja Artystyczna Rynek

V Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem” – 24-26.10.2014 – Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”/Stacja Artystyczna Rynek

VI Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem” –  14-15.10.2016 – Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”.

VII Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem” – 25.11.2017 – Kino „Amok”, Szkocka Trupa, Sąsiedzi, Wbrew Pozorom, Old Marinners i Pat Sheridan

Mecenasami tego projektu byli: Urząd Miasta Gliwice (2010-2014), QNT - Systemy Informatyczne (2010, 2011), BDP-AL Yachting (2013), zespół Sąsiedzi (2016), Śląski Yacht Club (2016), Stołówka Akademicka na Łużyckiej (2016, 2017), Pub Podwórko (2016, 2017)

Strona internetowa: www.nadkanalem.pl

powrót do listy projektów

Nawigacja