Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem"

Reaktywacja dużej imprezy żeglarskiej w Gliwicach, mieście nad kanałem, który zapewnia dostęp do morza, z dwoma prężnie działającymi na arenie międzynarodowej zespołami szantowymi i licznym środowiskiem wodniackim, była tylko kwestią czasu. Decyzja zapadła w czerwcu 2010 r., organizacji podjęli się Dariusz Opoka i Stowarzyszenie GTW, Kamil Piotrowski i zespół Sąsiedzi oraz Wojciech Małota i Agencja Invini.

Od samego początku byliśmy w tą imprezę zaangażowani personalnie. Dlatego jest ona jednym z dwóch najważniejszych projektów, w które Fundacja jest zaangażowana od dnia powstania, czyli od 2012 r.

Folk morski należy do bardzo niszowej muzyki, uprawia go na świcie, zwłaszcza szanty, coraz mniejsza grupa ludzi, dlatego wśród naszych działań i projektów priorytetowych należą te, które tradycyjny morski folk, i jego wykonawców promują i prezentują szerszej publiczności.

W ramach tego projektu

  • opracowujemy program festiwalu
  • poszukujemy sponsorów
  • finansujemy gaże części wykonawców
  • organizujemy wydarzenie okołofestiwalowe (pokazy slajdów, filmów, afterparty, koncert dla dzieci, happeningi)
  • prowadzimy koncert główny
  • redagujemy stronę www festiwalu
  • redagujemy gazetę festiwalową
  • negocjujemy z wykonawcami
  • poszukujemy partnerów

Dzięki działaniom Fundacji na III edycji festiwalu wystąpił pierwszy w jego historii wykonawca z zagranicy i miała też miejsce, pierwsza w dziejach, oficjalna premiera płytowa. Na czwartej edycji wykonawców zagranicznych pojawiło się już 3, a festiwal z wydarzeniami niekoncertowymi trwał już 4 dni. Piąta edycja to ponowne trzy dni wydarzeń oraz gwiazdy zagraniczne, tym razem z Anglii.

Po roku przerwy, 15 X 2016 odbyła się szósta edycja, na którą przybyli obok polskich wykonawców, także szantymeni i folkmeni z krajów Beneluxu. Do grona wpółorganizatorów, obok zespołu Sąsiedzi, Stowarzyszenia GTW, Maytury dołączył Śląski Yacht Club.

Dotychczasowe edycje festiwalu: 

I Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 17.10.2010 - Stara Fabryka Drutu

II Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 15.10.2011 - Ruiny Teatru Miejskiego

III Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 20.10.2012 - Stara Fabryka Drutu

IV Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 26-27.10.2013 - Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko"/Stacja Artystyczna Rynek

V Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 24-26.10.2016 - Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko"/Stacja Artystyczna Rynek

VI Międzynarodowy Festiwal Morza "Nad Kanałem" - 14-15.10.2016 - Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko"

Mecenasami tego projektu byli: Urząd Miasta Gliwice (2010-2014), QNT - Systemy Informatyczne (2010-2011), BDP-AL Yachting (2013), zespół Sąsiedzi (2016), Śląski Yacht Club (2016).

Strona internetowa: www.nadkanalem.pl

powrót do listy projektów

Nawigacja